Zabytki dzielą się na małe i duże. I każde nastręczają mnóstwo problemów przy fotografowaniu.

Duży zabytek to przeważnie budowla, czasem jej fragment, rzeźba; mały – różnie: niekiedy mebel, obraz czy porcelanowy drobiazg. Ale mały czy duży – fotografia zabytków powinna być wykonana w takiej rozdzielczości, by w internecie, powiększona, nie wyglądała jak składanka z cegieł.

Zabytki fotografuje się przy różnej okazji: niekiedy przypadek decyduje, że budowla jest ładna, wygląda atrakcyjnie. Nieśmiertelna katedra Sagrada Familia w Barcelonie od prawie półtora wieku jest stale w budowie, a mimo wszystko jest zabytkiem. Na pocztówkach fotografują ją tak, bu ukryć żurawie sterczące spomiędzy wież. A turyści? Cóż – fotografują detale.
Ja próbowałam fotografować Sagradę z różnych miejsc. I znalazłam jedno, które bardzo mi odpowiada: od strony fasady Męki Pańskiej w górę. Perspektywa nieco ryzykowna, ale wyszła bardzo fajnie, natomiast wszech widoczne żurawie nagle zniknęły, ponieważ fotografując z perspektywy “mrówki” po prostu je zgubiłam. Zniknęły. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli ktoś usiłuje zakryć niedokończony dach, wieże budowlane, rusztowania itd.

Później próbowałam tej metody z innymi budowlami. Jeśli ci odpowiada – perspektywa “mrówki” jest bardzo dobra, pozwala na wyciągnięcie niższych detali. Dobra fotografia wyjdzie pod dwoma warunkami: 1 – masz dobre szkło, 2 – nie ma deszczu. Kiedy wpadłam na pomysł sfotografowania w ten sposób Sagrady, następnego dnia lało jak z cebra. Nie było sensu fotografować. Na koniec ulewy czekałam w środku. Tam też jest co oglądać.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s