Od lat pracuję w zawodzie grafika komputerowego, jednak od dłuższego czasu myślałam o założeniu własnego biznesu. Kiedy w końcu udało mi się ten plan zrealizować, okazało się, że ma on swoje plusy i minusy. Zapewne najbardziej interesuje Was kwestia zarobkowa i to, co własna drukarnia, drukowanie ulotek, książek, plakatów, itp. może do niej wnieść, dlatego pokrótce przedstawię Wam tę kwestię.

Zarobki wahać będą się w zależności od lokalizacji drukarni i tego, jak bardzo zostanie ona przez nas rozreklamowana na rynku. Jako że pracowałam wcześniej w agencji reklamowej, wiedziałam, jak istotna jest reklama. Dobrze też, jeśli drukarnia znajdzie się w pobliży uczelni, co może nam zapewnić nawet kilka tysięcy złotych przychodu podczas miesiąca (ach, te “kserówki”). Oczywiście musimy od tej kwoty odjąć koszty prądu, gazu, zużycia drukarki i papieru.

Skuteczna reklama przyciągnie klientów. Dlatego dobrze świadczyć dodatkowo usługę projektowania. W moim przypadku to dodatkowy przychód w kwocie około 5 tyś złotych.

Dobrze prowadzona drukarnia, to ogromne zyski rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Pamiętajmy jednak, że takiej kwoty nie osiągniemy na samym początku. Czekałam prawie rok, by wyjść na zero. Po kilku miesiącach nareszcie zaczęłam zarabiać. Teraz mogę szczerze napisać, że uruchomienie własnej drukarni i zatrudnienie dodatkowo grafika było strzałem w dziesiątkę. To najlepsza decyzja, jaką mogłam podjąć, choć początkowo było ciężko i wiele razy miałam ochotę rzucić to wszystko w cholerę.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s