Kształty to zawsze jest coś, co przykuwa uwagę, więc należy umiejętnie się nimi posługiwać, aby zamierzony efekt został osiągnięty. Zwykle przywiązuję do nich dużą wagę, ponieważ mają sporą moc.


Kształty nie są bez znaczenia

Projektowanie graficzne w pewnym stopniu opiera się na kształtach i ich wykorzystaniu. Obok swoich typów i funkcji, wiele z nich ma swoje znaczenie. Ja osobiście dosyć często wykorzystuję koła, które przecież symbolizują ruch, perfekcję, a również harmonię, często kojarzone są z bezpieczeństwem. Z kolei kwadraty i prostokąty to trwałość, solidność oraz tradycjonalizm, zwykle mają wyrażać porządek, racjonalizm, a także równowagę i zgodność. Natomiast po trójkąty sięgam wtedy, gdy chcę podkreślić wzrost, rozwój, siłę, męskość, dynamikę. Trzeba z nimi jednak uważać, bo mogą też oznaczać napięcie, a także agresję.

Podkreśl coś, zaakcentuj to

Kiedy sięgam po koła, trójkąty, kwadraty czy prostokąty to zawsze staram się dokładnie przemyśleć ich użycie i zastosowanie, ponieważ nieumyślnie można za ich pośrednictwem podkreślić niekoniecznie to, co chcemy zaakcentować. Podobnie bowiem jak w przypadku linii mogą wywołać różne uczucia, wrażenia, a także przekazać konkretną informację, bez zbędnych słów. Są bardzo wyrazistym narzędziem, ale przez to też czasami niebezpiecznym.

Kiedy mam przed oczami jakiś kształt, to zwykle kojarzy mi się on z konkretnym przekazem, zanim więc umieszczę go w  przestrzeni zawsze sporo eksperymentuję.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s