Aby zrozumieć na czym polega praca grafika komputerowego należy sobie uświadomić, iż projektowanie graficzne to nie tylko tworzenie pewnych przekazów i informacji za pomocą obrazów graficznych, ale także dbanie o to, aby stworzony projekt nadawał się do wydruku bądź umieszczenia go na stronie internetowej. W swojej codziennej pracy zawodowej często spotykam się z pytaniami, co należy zrobić, aby zminimalizować ryzyko błędów, a tym samym zapobiec odrzuceniu projektu przez klienta bądź konieczności nanoszenia poprawek. Kwestią podstawową jest oczywiście wysokiej jakości projekt, który spełni nie tylko oczekiwania klienta, ale także wszystkie podstawowe standardy obowiązujące w projektowaniu graficznym. Jednak równie ważne jest to, aby klient mógł oddać projekt do druku z gwarancją, iż będzie on równie dobry jak na ekranie komputera.

Zajmując się zawodowo projektowaniem graficznym staram się przestrzegać kilku podstawowych zasad, które zagwarantują, iż dany projekt nie zmieni swojej jakości podczas procesu drukowania. Na co zwracam uwagę? Oto moja prywatna lista:
1. Nie używam do projektów plików graficznych, które są elementem witryny internetowej, gdyż w zdecydowanej większości przypadków mają one niską rozdzielczość (co znacznie obniży jakość wydruku).
2. Wszystkie tworzone w projekcie teksty zamieniam na krzywe, co eliminuje ryzyko związane z tym, iż dana drukarnia może nie posiadać w swoim programie graficznym zastosowanej przeze mnie czcionki.
3. Używam kolorów w skali Pantone, która jest ogólnie stosowaną skalą w poligrafii.
4. Stworzone projekty zapisuje w ogólnodostępnych formatach, aby drukarnia nie miała problemów z ich otwieraniem (bez względu na używany program).

Stosowanie się do wyżej wymienionych zasad zapewnia stworzenie projektu, który będzie dobrze przygotowany do wydruku.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s