Słowo zasadniczo odnoszące się do teczki. Takiej, którą powinien mieć ze sobą każdy ubiegający się o prace artysta. Jednak portfolio to nie tylko dodatek dla przedstawicieli świata kulturowego. Może być ono natomiast pomocne w prezentowaniu dokonań osób na wielu stanowiskach. A także stać się podstawą przedstawienia najważniejszych dokonań danej firmy. Przydaje się zawsze, kiedy trzeba się wykazać lub zaprezentować swoje dokonania. Także te niezwiązane ze stricte artystyczną działalnością.

Wiele rodzajów portfolio obejmuje obrazy, zdjęcia, szkice. Nie dziwi zatem, że właśnie z malarzami, grafikami czy fotografami najczęściej kojarzony jest tego rodzaju zbiór prac. Swoje zdjęcia pokazują również modele oraz modelki, kiedy ubiegają się o pracę na pokazie, reklamie czy sesji zdjęciowej. Błędnym byłoby jednak założenie, że to jedyne grupy zawodowe, które powinny mieć portfolio. Każdy kto zajmuje się tworzeniem czegoś własnego powinien postarać się o taki zbiór prac. Mogą być teksty w przypadku dziennikarzy prasowych czy copywriterów. Mogą być grafiki, przedstawiające dotychczas zorganizowane eventy, przyjęcia czy projekty każdego innego rodzaju.

Portfolio powie o swoim właścicielu o wiele więcej niż najlepsze cv. Dlatego nie należy rezygnować z jego tworzenia. Zajmie to co prawda to czasu, ponieważ trzeba skompletować wiele odmiennych przykładów swoich umiejętności. Dzięki temu udowodni się, że posiada się umiejętność pracy w różnych stylach i gatunkach. A taki uniwersalizm jest dzisiaj bardzo poszukiwany.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s