Darmowe fonty to coś, z czego korzystam każdego dnia, a dzięki szerokiemu wachlarzowi wyboru, tworzone przeze mnie projekty wyróżniają się oryginalnym wyglądem, który przykuwa uwagę. Font jest zestawem zaprojektowanych znaków, które zostały zapisane w postaci elektronicznej. To właśnie z nich korzystamy, tworząc tekst czy też grafikę. Zazwyczaj są one jednak objęte prawami autorskimi co oznacza, że możliwość ich wykorzystania zależy od zgody autora danego fontu. Jak to więc jest z tymi licencjami?

Darmowe fonty a licencja

Każdy font został stworzony przez konkretnego twórcę, który zazwyczaj nie udostępnia go bez letter-x-1630164-640x640określenia pewnych zasad. Zasady te są zawarte w formie licencji, z którymi użytkownicy muszą się zapoznać, zanim jeszcze podejmą decyzję o zastosowaniu wybranego fontu. Dzięki udzieleniu licencji możemy liczyć na pewien rodzaj korzystania z dzieła danego twórcy.

Nie wszystkie licencje upoważniają nas jednak do komercyjnego wykorzystywania fontów. Wszystko zależy od typu licencji, na której został on udostępniony, dlatego tez należy się zapoznać z jej treścią. Pracując jako grafik jest do dla mnie niezwykle istotne, gdyż wykorzystywane przeze mnie fonty trafiają potem właśnie do projektów komercyjnych. Fonty udostępniane są na wielu licencjach, a najczęściej spotykanymi są SIL Open Font License, Apache, MIT, fonty pakietu Microsoft Office oraz fonty Adobe. Darmowe fonty oferuje także Font Fabric. Przed rozpoczęciem pracy z wdanym fontem radzę zapoznać się z dołączonym do niego tekstem licencji.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s